بیماری پیسی، برص، لک و پیس (ویتیلیگو): علت و درمان

Untitled-2

بیماری پیسی یا برص یک بیماری رایج و غیر واگیردار پوستی است که با از دست دادن رنگ دانه‌های پوست در نقاط مختلف آن همراه است. این بیماری در حدود 1% افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و امکان مشاهده آن در همه سنین وجود دارد. در نتیجه این بیماری افراد اغلب به خاطر ظاهر غیر عادی خود دچار ناراحتی و خجالت زدگی می‌شوند. بیماری پیسی یا برص زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های تولید کننده ملانین فعالیت خود را متوقف کرده یا می‌میرند. توجه داشته باشید مقدار و نسبت از دست دادن رنگ پوست در نتیجه ابتلا به این بیماری در افراد مختلف غیر قابل پیش بینی است و این شرایط می‌تواند هر نقطه‌ای از بدن بیمار را تحت تاثیر خود قرار دهد. گاهی اوقات این بیماری حتی بر روی چشم‌ها، مو و داخل دهان بیمار نیز تاثیر می‌گذارد. تا کنون بیماران مبتلا به پیسی انتخاب‌های درمانی بسیار محدود برای رفع مشکل خود در اختیار داشتند و بیشتر از همه از آرایش‌های زیبایی برای پنهان کردن شرایط ایجاد شده استفاده می‌کردند. به هر حال، هم اکنون کلینیک زیبایی ما مفتخر است اعلام کند روش‌های درمانی تایید شده برای رفع مشکل بیماران در این کلینیک در اختیار همگان قرار دارد. توجه داشته باشید هیچ داروی مشخصی نمی‌تواند فرآیند این بیماری را متوقف کند. با این وجود مصرف برخی داروهای خاص به تنهایی یا به همراه روش‌های نور درمانی می‌تواند به بهبود ظاهر پوست فرد کمک موثر نماید.

در کلینیک ما، روش‌های موثر برای درمان بیماری پیسی در اختیار بیماران قرار دارد. متخصصان پوست ما در این کلینیک به دقت شرایط بیماری را بررسی کرده و بر اساس تشخیص خود از یک برنامه درمان سفارشی برای هر بیمار استفاده می‌کنند. اکثر بیمارانی که به این کلینیک مراجعه می‌کنند، بهبود در وضعیت خود را با گذشت 1 تا 2 ماه از شروع درمان مشاهده می‌نمایند. در کلینیک زیبایی ما، متخصصان پوست از جدیدترین و موثرترین روش‌های نور درمانی به منظور حداقل کردن نقاط تغییر رنگ داده پوست در نتیجه ابتلا به بیماری پیسی استفاده می‌کنند. علاوه بر این امکان استفاده از روش‌های فوتو تراپی و لیزر درمانی به صورت بدون درد برای بیماران در این مرکز فراهم شده و همه افراد با هر سن و شرایط پوستی می‌توانند از این خدمات درمانی استفاده نمایند. متخصصان ما ممکن است برای درمان هر چه بهتر مشکل به بیماران توصیه کنند از روش‌های نور درمانی به همراه داروهای موضعی برای افزایش هر چه بیشتر اثربخشی نتایج درمان استفاده کنند. در صورت تمایل جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی جلسه مشاوره رایگان با متخصصان پوست این کلینیک می‌توانید از طریق شماره های  ما تماس بگیرید.

Untitled-1

چه عواملی باعث ابتلا به پیسی می‌شوند؟


دلایل ابتلا به پیسی ناشناخته است، اما این شرایط می‌تواند دارای ریشه‌های ژنتیک باشد. به هر حال محققان می‌دانند که افراد مبتلا به این بیماری دارای سلول‌های پوستی حساس‌تر نسبت به سایرین هستند. به این ترتیب وارد شدن آسیب به این سلول‌ها در نتیجه ایجاد زخم، آفتاب سوختگی یا سایر دلایل می‌تواند باعث گردد سیستم ایمنی به این شرایط با از بین بردن سلول‌های تولید کننده رنگ دانه‌های پوست واکنش نشان داده و در نهایت پوست بیمار بی رنگ شود.

علائم و نشانه‌های بیماری پیسی یا برص


این بیماری هیچ علائم دیگری به غیر از بی رنگ شدن پوست در نواحی آسیب دیده ندارد. به این ترتیب پوست آسیب دیده به خاطر از دست دادن رنگ دانه‌های پوست به رنگ سفید گچی در می‌آید. این لکه‌ها معمولاً در نقاط زیر در بدن افراد مختلف مشاهده می‌شوند:

  • ناحیه صورت که معمولاً اطراف دهان، چشم‌ها و بینی است
  • دست‌ها و بازوها
  • پاها و ساق پا

جلسه مشاوره در کلینیک زیبایی ما


در طول جلسه مشاوره اولیه، پزشک متخصص بطور دقیق وضعیت بیماری و سابقه درمانی بیمار را قبل از صحبت کردن درباره روش‌های درمان مناسب مورد بررسی قرار می‌دهد. در این شرایط انتخاب بهترین روش درمانی به علل بیماری پیسی و  میزان پیشرفت بیماری و نقاط آسیب دیده در بدن فرد در نتیجه آن بستگی دارد.

روش‌های درمان بیماری

کرم کورتیکو استروئید

استفاده از کرم موضعی کورتیکو استروئید می‌تواند به کنترل التهاب و بازگشت رنگ دانه‌های پوست به حالت عادی کمک کند. این کرم بطور خاص زمانی موثر است که بیماری در مراحل اولیه خود قرار داشته باشد. به هر حال مشاهده نتایج این روش برای درمان برص ممکن است به چند ماه زمان نیاز داشته باشد. کرم‌های کورتیکو استروئید دارای نتایج درمانی موثر بوده و استفاده از آنها راحت است. با این وجود استفاده از این کرم‌ها می‌تواند عوارض جانبی همچون نازک شدن یا ایجاد ظاهر رگه رگه را برای پوست فرد به همراه داشته باشد.

فوتو تراپی

از این روش برای درمان بیماری پیسی به همراه بسیاری از مشکلات پوستی دیگر استفاده می‌شود. به این ترتیب به منظور کاهش مشکلات ظاهری پوست در نتیجه بیماری، احتمالاً برای بیمار سه مرحله در هر هفته از این روش درمان استفاده می‌شود. فوتو تراپی هم اکنون یک روش ایده آل برای درمان پیسی در شرایطی است که بیماری بیش از 20% بدن بیمار را تحت تاثیر خود قرار داده باشد. بهترین نتایج این روش درمانی را می‌توان بر روی صورت، بینی و دست‌ها و پاها مشاهده کرد.

لیزر درمانی

از لیزر درمانی می‌توان برای رنگ دهی مجدد به لکه‌های سفید شده بر روی پوست در نتیجه بیماری پیسی استفاده کرد. رایج‌ترین انواع لیزر مورد استفاده در این حالت عبارت از لیزر اکسمر (Excimer) و لیزر فراکشنال (Fractional) است. لیزر درمانی در مقایسه با سایر روش‌ها دارای این مزیت است که فقط بخش‌های آسیب دیده به خاطر بیماری را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. با این وجود این روش می‌تواند عوارض جانبی بیشتر در مقایسه با فوتو تراپی و استفاده از کرم برای بیمار به همراه داشته باشد. به این ترتیب صرف نظر از نوع لیزر استفاده شده برای بیمار، لازم است جهت دستیابی به نتایج رضایت بخش، این درمان چندین بار بر روی بیمار تکرار شود.

نکات مهم درباره استفاده از لیزر درمانی برای بیماری پیسی

  •  لیزر درمانی فقط بر روی تعدادی از موارد بیماری پیسی موثر است
  •  ناحیه صورت بهتر از سایر نقاط به لیزر درمانی واکنش نشان می‌دهد
  •  روش لیزر درمانی یکی از روش‌های موجود برای درمان مشکلات ناشی از بیماری پیسی در این کلینیک است که با وجود موثر بودن، در مقایسه با بسیاری از روش‌های درمانی موجود برای پیسی عوارض جانبی به نسبت پایین دارد.

ترکیب نور درمانی و دارو برای درمان عوارض پیسی

در این روش برای درمان مشکلات ناشی از بیماری پیسی یک داروی خاص به نام سورالن (Psoralen) با نور درمانی ترکیب می‌شود. مصرف این دارو معمولاً به صورت خوراکی یا موضوعی بر روی پوست قبل از شروع نور درمانی است. این دارو باعث می‌شود حساسیت پوست به نور افزایش پیدا کند و به این ترتیب در پایان درمان، پوست بیمار صورتی رنگ خواهد شد. به هر حال، هنگامی که پوست پس از این درمان بهبود پیدا کند، رنگ عادی آن نمایان خواهد شد. توجه داشته باشید این روش درمانی برای کودکان زیر 12 سال توصیه نمی‌شود. با تکرار این روش درمانی می‌توان به نتایج مناسب برای بیماران مبتلا به پیسی دست پیدا کرد. به این منظور ممکن است لازم باشد بیمار سه بار در هفته برای مدت 6 تا 12 ماه جهت دستیابی به بهترین نتایج ممکن به کلینیک مراجعه کند. علاوه بر این جهت دستیابی به یک ظاهر متوازن و طبیعی در پوست، بهتر است به مدت یک یا دو روز پس از هر درمان از کرم ضد آفتاب استفاده شود. علاوه بر این در طول این زمان لازم است بیمار از عینک‌های ضد آفتاب طبی استفاده کرده و تا حد ممکن از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب نماید.

از بین بردن رنگ پوست

در این روش رنگ باقیمانده در نواحی اطراف آسیب دیدگی پوست از بین می‌رود. این روش برای بیمارانی مناسب است که مشکل پیسی آنها بسیار شدید و گسترده باشد. علاوه بر این ممکن است از این روش در مواقعی استفاده شود که سایر روش‌های درمانی موفقیت آمیز نباشند. به این منظور از یک داروهای خاص به نام مونوبنزون بر روی نواحی سالم پوست استفاده می‌شود تا به تدریج رنگ این نواحی نیز از بین رفته و در نهایت رنگ پوست بیمار در تمامی نقاط یکنواخت شود. برای درمان با این روش لازم است بیمار دو بار در روز به مدت 9 ماه یا بیشتر از این دارو بر روی پوست خود استفاده نماید. علاوه بر این لازم است از تماس پوستی با سایر افراد برای حداقل دو ساعت پس از مصرف دارو خودداری شود تا به این ترتیب نتایج درمان به این افراد منتقل نشود. به هر حال توجه داشته باشید استفاده از این روش درمانی می‌تواند باعث شود پوست شما برای همیشه حساسیت زیاد به نور خورشید پیدا کند. قبل از استفاده روش‌های درمان برای رفع عوارض ناشی از بیماری پیسی لازم است با یک پزشک متخصص ملاقات کنید تا به این ترتیب تا حد ممکن با عوارض جانبی ناشی از استفاده این روش‌های درمانی مواجه نشوید. این عوارض می‌توانند شامل ایجاد تاول در پوست، خارش، تیره شدن بیش از حد پوست، آفتاب سوختگی و نیز افزایش ریسک ابتلا به آب مروارید و سرطان پوست باشند.

به این پست امتیاز دهید.