درمان ریزش مو با پی آر پی (PRP)

060316_0219_22

امروزه، ریزش مو (ناشی از ژنتیک، استرس، عادات بد نگهداری از مو یا بیماری‌ها) به یکی از دغدغه‌های اصلی زنان و مردان تبدیل شده است. البته، بر مبنای پیشرفت‌های به دست آمده و تحقیقات انجام شده در این زمینه، تکنیک‌های مختلفی ابداع شده که می‌توانند به راحتی با این عارضه مقابله کند. برای مثال استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت یا پی‌آرپی (PRP) نتایج قابل توجهی در زمینه درمان ریزش موی سر داشته است.

ما در کلینیک ، درمان ریزش مو با پی‌آرپی (PRP) را به عنوان یک گزینه درمانی پیشگیرانه برای آقایان و خانم‌های مبتلا به ریزش مو انجام می‌دهیم. پی‌آرپی یک گزینه درمانی غیرجراحی برای بیمارانی است که نیازمند تحریک رشد مو هستند.

پی‌آرپی (PRP) چیست؟


خون انسان حاوی سلول‌های بنیادی مزانشیمی و محصولات خونی خود فرد است که حاوی عوامل ضروری و خاص رشد هستند که به التیام و بازسازی بافت‌ها کمک می‌کنند. در طول دو دهه گذشته از این روش به عنوان یک درمان ضمیمه‌ای برای التیام پوست و زخم‌ها استفاده شده است. تحقیقات نشان داده که درمان با پی‌آرپی (PRP) یک مدالیته درمانی مؤثر در حوزه‌های جراحی دهان، جراحی اعصاب، جراحی پلاستیک و زیبایی، پزشکی ورزشی و ارتوپدی است. در طول بیست سال گذشته از این روش به طور گسترده‌ای در این حوزه‌ها استفاده شده است که نتایج آن نیز مثبت و موفقیت‌آمیز بوده است. در حوزه ترمیم مو نیز، شواهد نشان داده است که ترمیم موو به روش PRP گزینه مؤثری برای کمک به رشد مو است. البته نمی‌توان در مورد کارآمدی آن هیچگونه ادعایی را مطرح کرد. روش PRP برای ریزش مو، در مراحل اولیه تحقیقاتی بوده و در حال حاضر نمی‌توان آن را جایگزین درمان‌های مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا مانند مسدود کننده‌های DHT و ماینوکسیدیل نمود. البته این روش به عنوان یک گزینه درمانی غیرجراحی پتانسیل زیادی برای درمان ریزش مو است.

قبل از درمان با پی‌آرپی (PRP)


سال‌ها است که از پی‌آرپی (PRP) به طور موفقیت‌آمیزی در حوزه‌های درمانی جراحی و غیرجراحی استفاده می‌شود. البته، تصمیم‌گیری در مورد استفاده از پی‌آرپی یک مسئله شخصی بوده و باید بعد از تحقیقات کامل و مشاوره با یک پزشک انجام شود. پی آر پی موی سر بی‌خطر و طبیعی است زیرا در این روش سلول‌های سالم از پوست سر استخراج شده و مستقیماً به جاهای مورد نیاز تزریق می‌شود. در اینجا هیچگونه احتمال گرفتن عفونت خونی از شخص دیگری وجود ندارد. از آنجا که در پی‌آرپی از سلول‌های خود شخص (بدون هیچ تغییر یا اصلاحی) استفاده می‌شود، سیستم ایمنی بدن آن را پس نمی‌زند.

هنوز آزمایش‌های کلینیکی به اتمام نرسیده و داده‌های پزشکی مربوطه منتشر نشده‌اند که بتوان اثرگذاری درمان ریزش مو با پی آر پی را تأیید کرد. پی آر پی مو را نباید یک «درمان» برای علل ریزش مو تلقی کرد و هیچ تضمینی برای تأثیر آن وجود ندارد. نمی‌توان در مورد کارآمدی پی‌آرپی (PRP) در زمینه رویش مو هیچگونه ادعایی را مطرح کرد زیرا سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را تأیید نکرده است.

شما می‌توانید به طور همزمان از درمان‌های دیگری استفاده کنید؛ در حقیقت، ما بیمارانمان را به این کار تشویق کرده و برای بیمارانی که واجد شرایط جراحی نبوده یا می‌خواهند جراحی ترمیم مویشان را به تأخیر بیندازند، پی‌آرپی (PRP) را به عنوان یک روش مکمل یک درمان غیرجراحی توصیه می‌کنیم. ما پی‌آرپی (PRP) را همراه با ماینوکسیدیل و مسدود کننده‌های DHT یا برای بیمارانی که تحمل عوارض جانبی این داروها را ندارند تجویز نمی‌کنیم.

روش انجام پی‌آرپی (PRP)


در اینجا درست مثل فرایند خون گیری برای آزمایش خون، در مطب از بیمار خون گرفته می‌شود. خون در یک دستگاه سانتریفیوژ چرخانده شده و پی‌آرپی از آن جدا و استخراج می‌شود.

پی‌آرپی (PRP) از خون گرفته شده و طی فرایندی که شامل بالا بردن غلظت سلول‌های خون است آماده‌ می‌شود. ما یک سیستم بسته استریل استفاده کرده و پلاکت‌ها را تا 3 برابر مقدار طبیعی آن در خون تغلیظ می‌کنیم. سیستم، گرانولوسیت‌ها که بازسازی بافت و التیام زخم‌ها را دچار اخلال می‌کنند حذف می‌کند. به پوست سر بیمار داروی بی‌حسی تزریق می‌شود تا هیچگونه دردی را احساس نکند. سپس پلاسمای غنی از پلاکت به پوست سر تزریق می‌شود. بعد از آن موی سر بیمار شسته شده و او می‌تواند بدون نیاز به کمک دیگران به خانه برود. در طول درمان هیچگونه آرام‌بخش یا دارویی به بیمار داده نمی‌شود که روی توانایی او برای رانندگی یا کار با دستگاه‌های مختلف تأثیر بگذارد.

مزایای پی‌آرپی (PRP)


 • یک درمان غیرجراحی پیشرونده برای حوزه‌های مختلف است.
 • با استفاده از مقداری از خون خود شخص که غلظت پلاکت و عوامل رشد مربوط به آن بالاتر از حد فیزیولوژیک است، انجام می‌شود.
 • از خون خود شخص به دست می‌آید.
 • دارای یک سیستم ساده، سریع و مؤثر است.
 • نیازمند نمونه کوچکی از خون است (10 میلی‌لیتر).
 • بهترین غلظت پلاکت برای استفاده‌های درمانی مختلف به دست می‌آید.
 • زیست تجزیه‌پذیر و عاری از مواد خارجی است که این احتمال پس زدن توسط بدن و نگرانی‌ها در مورد ایمن بودن آن را به حداقل می‌رساند.
 • می‌توان حجم پی‌آرپی را با حذف PPP کنترل کرد.
 • مقدار غلظت پلاکت‌ها را افزایش می‌دهد.
 • باقیمانده سلول‌های تک هسته‌ای به جا مانده در پی‌آرپی (PRP) به مقابله با عفونت‌ها کمک کرده و تأثیرات آنابولیک پی‌آرپی را تقویت می‌کند.
 • پی‌آرپی حاوی مقدار زیادی عوامل رشد است که فولیکول‌های مو را برای رشد تحریک می‌کنند. از پی‌آرپی (PRP) می‌توان قبل، در طول و بعد از درمان اصلی استفاده کرد. برخی بیماران ترجیح می‌دهند که هر 3 تا 4 ماه پی‌آرپی (PRP) را تکرار کنند زیرا شواهد حاکی از آن است که انجام مرتب یا نیم سالانه درمان‌های پی‌آرپی موها را برای رشد تحریک می‌کند.

نتایج پی‌آرپی (PRP)


برای بیماران مختلف، نتایج متفاوتی به دست می‌آید. اگر چه نمی‌توان موفقیت‌آمیز بودن پی‌آرپی (PRP) را تضمین کرد، اما تحقیقات مقدماتی نشان می‌دهند که بیماران به درمان ریزش مو با PRP جواب می‌دهند.‌ برخی از جراحان ترمیم مو، برای آن دسته از بیماران که کاندیدای جراحی نیستند، درمان پی‌آرپی را هر 3 تا 4 ماه یک بار تکرار می‌کنند. در روش‌های دیگر، برای تضمین بقای گرافت‌های مو، پی‌آرپی (PRP) قبل از عمل یا در طول آن انجام می‌شود.

پی‌آرپی (PRP) یک درمان غیرجراحی نوظهور است که دارای پتانسیل بالایی بوده و جهت تحریک فولیکول‌های مو برای رشد از آن استفاده می‌شود. هنوز مطالعات بالینی بزرگتری در حال انجام است اما همین تحقیقاتی که انجام شده نیز حاوی تعداد زیادی نتایج خوب است. تنها چند تحقیق کنترل شده در این زمینه انجام شده و برای همین، منابع اصلی ما در زمینه موفقیت‌آمیز بودن پی‌آرپی (PRP)، نظرات و گزارش‌های بیماران هستند.

Untitled-2

نتیجه‌گیری


خلاصه اینکه، تقبل  هزینه پی آر پی مو (PRP) گزینه مناسبی برای شد موهای آن بیمارانی است که کاندیدای جراحی نبوده یا خواهان یک روش درمانی غیرجراحی تهاجمی‌تر هستند.

چه به دنبال تحریک بیشتر موها جهت افزایش رشد آن‌ها باشید و چه بخواهید جراحی پیوند مو را با کمک پی‌آرپی انجام دهید، مرکز ترمیم موی ما پاسخگوی نیازهایتان خواهد بود. نتایج به دست آمده برای بیماران مختلف، متفاوت است، و پی‌آرپی (PRP) به عنوان یک گزینه غیرجراحی باعث بهبود مشکل کوچک شدن فولیکول و ریزش مو شده و به افزایش قطر و پرپشتی موها کمک می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.