ریزش مو در زنان: علت و درمان آن

طاسی شایع در زنان که به آن ریزش مو با الگوی زنانه نیز گفته می‌شود، به‌طور ژنتیکی از بستگان پدری و یا مادری به ارث می‌رسد. ریزش مو برای یک مرد مسئله‌ای است که از لحاظ اجتماعی پذیرفته شده است اما برای یک زن تجربه‌ای به مراتب سخت‌تر است. سردرگمی و ترس به سراغ او می‌آید و احساس نگرانی او قابل درک است. اگر ریزش موی تکه‌ای و یا ریزش کامل مو را در سر یا هر قسمت از بدن خود تجربه کرده‌اید، این راهنمایی‌ها برای شما مناسب است.

الگوی ریزش مو در زنان متفاوت از مردان بوده و کمتر در معرض دید است به علت اینکه ریزش مو در زنان به دلایل بسیاری که در اینجا به آن‌ها اشاره ‌شده است، روی می‌دهد و هرکدام از دلایل به درمان متفاوتی نیاز دارند، عاقلانه است که در این‌باره با یک متخصص مشورت نمایید. تشخیص پزشکان ما معمولاً بر اساس تعدادی از عوامل، خارج کردن علل دیگر از دامنه احتمالات ریزش مو، ظاهر و الگوی ریزش مو و تاریخچه پزشکی شما خواهد بود.

علل ریزش مو


هر تار مو در یک منفذ کوچک (حفره) در پوست به نام فولیکول قرار دارد. به‌طور کلی طاسی هنگامی روی می‌دهد که با مرور زمان تعداد فولیکول‌های مو کاهش ‌یافته و در نتیجه‌ی آن مو رفته‌رفته کوتاه‌تر و نازک‌تر شود؛ و در پایان دیگر موی جدید در فولیکول رشد نمی‌کند. زنده ماندن فولیکول ها به معنی این است که هنوز امکان رشد موی جدید وجود دارد. علت ریزش مو در زنان می‌تواند به عوامل زیر مرتبط باشد:

 • بالا رفتن سن
 • تغییر در سطح اندروژن‌ها (هورمون‌های مردانه)
 • بارداری
 • داشتن سابقه خانوادگی ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه
 • یائسگی
 • بیماری یا عوارض ناشی از مصرف دارو

بیماری تیروئید، دیابت، بیماری خودایمنی لوپوس و کم‌خونی جزء ۳۰ عامل ریزش مو هستند و یا این بیماری‌ها ممکن است موجب ریزش ناگهانی مو شوند.

 • استرس و تروما
 • رژیم غذایی و سوءتغذیه

ذخیره کم پروتئین و آهن، کمبود ویتامین D و کلسیم می‌تواند موجب ریزش مو شود.

ناملایمتی با مو

بستن محکم مو در پشت سر با کش، دم‌اسبی کردن و بافتن مو به شکل ردیف ذرتی ممکن است با ایجاد فشار به موها، موجب ریزش مو شود.

علائم


علائم ریزش مو

ریزش مو در زنان مسئله متفاوتی از ریزش مو با الگوی مردانه است و این دو با هم فرق دارند. در زنان الگوی طاسی به این شکل است:

 • مو بیشتر از قسمت بالا و تاج سر کم‌پشت می‌شود. این کم‌پشتی مو معمولاً از مرکز مو سر شروع به گسترده شدن می‌کند.
 • خط رویش جلو سر (رستنگاه) تحت تأثیر مو قرار نمی‌گیرد مگر در حالت پسروی طبیعی که با گذر زمان همه افراد آن را تجربه می‌کنند.
 • ریزش مو در تمام سر یا در بخش وسیعی از سر به ‌گونه‌ای که در آقایان دیده می‌شود، به ‌ندرت روی می‌دهد.

معمولاً در پوست سر خارش و سوزش احساس نمی‌شود.

معاینات و آزمایشات


الگوی طاسی زنانه معمولاً با توجه به نکات زیر تشخیص داده می‌شود:

 • خارج کردن علل دیگر از دامنه احتمالات ریزش مو
 • شکل ظاهری و الگوی ریزش مو
 • تاریخچه پزشکی شما

پزشک به دنبال یافتن سایر علائم نشان‌دهنده‌ی ترشح زیاد هورمون‌های مردانه (اندروژن) شما را مورد معاینه قرار می‌دهد. این علائم عبارتند از:

 • رشد غیرطبیعی مو در صورت، ناف و آلت تناسلی
 • تغییر در دوره قاعدگی و بزرگ شدن کلیتوریس
 • آکنه جدید

برای تشخیص اختلالات پوستی که موجب ریزش مو می‌شوند، ممکن است روش بیوپسی (نمونه‌برداری) یا آزمایش خون مورد استفاده قرار گیرد. برای بررسی مشکلات ساختاری ساقه مو، مو در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌شود.

درمان


داروها

ماینوکسیدیل

 • بر روی پوست استعمال می‌شود.
 • برای خانم‌ها محلول ۲% یا فوم ۵% این دارو توصیه می‌شود.
 • داروی ماینوکسیدیل از میان ۴ تا ۵ خانم به یک خانم در رشد مو کمک می‌کند. این دارو در بیشتر خانم‌ها روند ریزش مو را متوقف می‌کند.
 • برای مدت طولانی باید در مصرف این دارو ادامه دهید. هنگامی‌که مصرف دارو را متوقف کنید ریزش مو دوباره آغاز می‌شود. همچنین موهایی که به کمک این دارو رشد کرده‌اند نیز دچار ریزش می‌شوند.

اگر داروی ماینوکسیدیل در شما مؤثر نبود، پزشکان ما مصرف داروهای دیگری نظیر اسپیرانولاکتون، سایمتیدین، قرص ضدبارداری، کتوکونازول را به شما توصیه می‌کنند.

لیزردرمانی

لیزردرمانی مو

لیزردرمانی کم‌توان یکی از شیوه‌های کم‌خطر پرتو/گرمادرمانی است که کاربرد آن در مجموعه‌ای از شرایط درمانی مختلف در حال بررسی می‌باشد. از این روش برای درمان ریزش موی ژنتیکی در خانم‌ها استفاده می‌شود.

ریزش موی آلوپسی اندروژنیک (هورمونی ژنتیکی) به ترشح یکی از مشتقات تستروژن به نام دی هیدروتیتوسترن (DHT) بستگی دارد. گفته می‌شود که لیزردرمانی کم‌توان گردش خون را در پوست سر افزایش می‌دهد و با تحریک متابولیسم (سوخت‌وساز) در مرحلۀ تلوژن یا کاتاژن، موجب تولید مو در مرحلۀ آناژن می‌شود.

مزوتراپی

مزوتراپی مو

مزوتراپی یک تکنیک غیرتهاجمی است که در آن با استفاده از روش ریز تزریق، تزریق‌های سطحی درست در زیر اپیدرم بافت ناحیه هدف انجام می‌گیرد. محلول تزریق‌شده حاوی طیف وسیعی از مواد معدنی، ویتامین‌ها، آمینواسیدها، نوکلئیک اسیدها و کوآنزیم‌ها می‌باشد که درخور نیازهای هر فرد تهیه می‌شود.

استفاده از روش مزوتراپی در درمان ریزش موی خانم‌ها موفقیت زیادی داشته است و اگر ماهرانه انجام شود تقریباً بدون درد و بدون خطر است.

پی آر پی (PRP)

پی آر پی (PRP) مو

پی آر پی  یکی از روش‌های نوین برای درمان ریزش مو در خانم‌هایی است که از ریزش کم مو رنج می‌برند اما نسبت به آقایان رنج زیادی را تحمل می‌کنند چرا که از لحاظ اجتماعی ریزش مو در خانم‌ها کمتر پذیرفته می‌شود و با نگاهی که به گذشته می‌کنیم، می‌بینیم که داروهای مؤثر و درمان‌های اندکی برای خانم‌ها وجود داشته است. معمولاً روش پی آر پی (PRP) در خانم‌ها مؤثرتر از آقایان واقع‌ شده است تنها مشکلی که باید برای آن چاره‌ای اندیشیده شود این است که احتمال التهاب سلول‌های اطراف فولیکول در خانم‌هایی که ریزش موی آن‌ها ژنتیکی است بیشتر می‌باشد.

کاشت مو

کاشت مو

در هنگام انجام پیوند کاشت مو، دسته‌های کوچک مو از قسمت‌های پرپشت سر برداشته و در قسمت‌های بدون مو قرار داده (کاشته) می‌شوند. احتمال عفونت پوست بسیار اندک است. هر چند که نتایج این روش معمولاً خارق‌العاده و دائمی است اما برای کاشت مو به هزینه زیادی نیاز می‌باشد.

جایگزین کردن مو

جایگزین کردن مو

سیستم‌های موی سفارشی ساخته‌شده، در شکل‌های مختلفی وجود دارند از جمله کلاه‌گیس که به شکل کلاه کامل در پشت خط رویش طبیعی مو قرار داده می‌شود و یا کلاه‌گیس جلوی موی سر. هرکدام از انواع این واحدها به‌طور خصوصی و فردی برای شما طراحی و تهیه می‌شوند.

به این پست امتیاز دهید.