زگیل : علت، علائم و درمان

زگ
زگیل، یکی از مشکلات پوستی شایع است که هرساله یک چهارم جمعیت جهان را مبتلا می‌کند. هرچند این ضایعات پوستی کوچک به شدت مسری هستند، اما خطرناک محسوب نمی شوند. زگیل‌ها ممکن است به صورت یک تاول زبر روی پوست یا به شکل برآمدگی‌هایی شبیه به گل کلم باشند.

متخصصین با تجربه‌ی ما در کلینیک زیبایی می‌توانند موثرترین و به‌روز‌ترین روش‌های درمانی زگیل را به مراجعه‌کنندگان ارائه دهند. ما همچنین پیشرفته‌ترین دستگاه‌های لیزر برای از بین بردن زگیل را در اختیار داریم. لیزردرمانی زگیل موجب بریده‌ شدن بافت زگیل و قطع کردن خونرسانی به بافت ویروسی می‌شود و در نتیجه، بدون آسیب زدن به بافت‌های مجاور، زگیل به طور کامل از بین می‌رود. لیزردرمانی، در مقایسه با سایر روش‌های درمانی بسیار موثرتر و ایمن‌تر است و با این روش می‌توان حتی زگیل‌هایی که نسبت به سایر درمان‌ها مقاوم بوده‌اند را از بین برد. در صورتی که در مورد روش‌های درمانی ارائه شده در این کلینیک سوالی دارید، پزشکان ما طی جلسه‌ی مشاوره تمامی اطلاعات لازم را در مورد روش‌های مختلف درمانی و بهترین روش مناسب برای شما، در اختیارتان می‌گذارند.
برای تعیین وقت جهت مشاوره می‌توانید با شماره‌های ما تماس بگیرید.

 

علت


علت بروز زگیل، سرایت ویروس پاپیلومای انسانی است که گاها به آن HPV نیز گفته می‌شود. بیش از 130 نوع ویروس پاپیلومای انسانی مختلف وجود دارد که تنها برخی از آن‌ها قادرند موجب زگیل پوستی شوند. این ویروس‌ها می‌توانند موجب رشد سریع سلول‌های پوستی شوند که در خارجی‌ترین لایه‌ی پوست قرار دارند. ویروس HPV بسیار مسری است و می‌تواند از طریق تماس مستقیم با شخص آلوده و یا حتی تماس با چیزی که قبلا با شخص آلوده در تماس بوده است، به شما سرایت کند.

همچنین ممکن است این ویروس از یک ناحیه‌ی بدن به نواحی دیگر منتقل شود. اگر شما در پوست خود بریدگی یا خراشی داشته باشید، بیشتر در معرض خطر ابتلا به زگیل هستید، چون در این حالت ویروس HPV بسیار آسان‌تر به پوست شما راه پیدا می‌کند. همچنین اگر در محیط مرطوب کار یا زندگی می‌کنید نیز بیشتر در معرض ابتلا به زگیل هستید، چون ویروس پاپیلوما به مکان‌های گرم و مرطوب علاقه‌مند است.
زگیل دارای انواع مختلفی است که هر نوع ان بر اثر یک نوع خاص از ویروس پاپیلوما ایجاد می‌شود. به محض آن که این ویروس وارد DNA شما شد، دیگر آن را ترک نمی کند، اما با این حال شما می‌توانید زگیل‌های خود را درمان کنید. این ویروس موجب می‌شود که خارجی‌ترین لایه‌ی پوست شما نوعی پروتئین سخت به نام کراتین تولید کند. به همین خاطر است که معمولا بافت زگیل، زبر و خشن است.

مسری‌ترین نوع زگیل، زگیل‌های تناسلی هستند که معمولا از طریق رابطه جنسی به فرد دیگر منتقل می‌شوند. سیستم ایمنی بدن برخی از افراد به اندازه‌ای قدرت دارد که می‌تواند با ویروس HPV مقابله کند، اما در بسیاری از افراد اینگونه نیست. تگر به مشکل زگیل مبتلا شدیدف سعی کنید به آن‌ها دست نزنید و آن‌ها را نخارانید و یا گاز نگیرید، چرا که انجام اینکار باعث گسترش به سایر نواحی بدن ویروس می‌شود.
اگر مشکل پوستی دارید و مطوئن نیستید که زگیل است یا خیر، بهترین راه این است که به پزشک مراجعه کنید. پزشکان در اغلب موارد با نگاه کردن به پوست شما می‌توانند تشخیص دهند که ضایعه‌ی پوستی مورد نظر زگیل است یا خیر. اما در موارد بسیار کمی هم ممکن است پزشک نتواند تشخیص بدهد که ضایعه پوستی مورد نظر زگیل است یا خیر، که در این صورت ناحیه‌ی مورد نظر را در زیر میکروسکوپ مشاهده می‌کند و به دنبال نشانه‌هایی از فعالیت ویروس HPV در پوست می‌گردد.

انواع زگیل


زگیل‌ها دارای انواع مختلفی هستند. در واقع بیش از 100 نوع زگیل مختلف وجود دارد که سی نوع آن در نواحی تناسلی ایجاد می‌شوند. سایر نواحی که بیشتر ممکن است در آن زگیل تشکیل شود عبارتند از: دست‌ها، پاها، انگشتان و صورت.

انواع زگ

زگیل کف پا

 •  در کف پا ظاهر می‌شوند.
 •  به شکل برآمدگی‌هایی به رنگ گوشت هستند.
 •  گاها به شکل برآمدگی هیی به رنگ قهوه‌ای روشن هستند.
 •  دارای لکه‌های سیاه رنگی هستند که در واقع نشان دهنده‌ی خون لخته شده است.

زگیل‌های مسطح

 • معمولا کوچک‌ترو مسطح‌تر و نرم‌تر از سایر زگیل‌ها هستند.
 •  بیشت در ناحیه صورت تشکیل می‌شوند.
 •  در کودکان و نوجوانان بسیار بیشتر از بزرگسالان دیده می‌شود.
 •  بسیار شایع هستند.
 •  به صورت ضایعه پوستی برآمده با سطح خشن و زبر هستند.
 • زگیل‌های معمولی
 •  بافتی برآمده و سطحی خشن دارند.
 •  ممکن است در هرجایی از بدن ایجاد شوند، اما در اغلب موارد روی دست‌ها دیده می‌شوند.

زگیل‌های نخی

 • گاهی به آن زگیل انگشتی نیز گفته می‌شود.
 • این زگیل‌ها مانند یک رشته‌ی نخی و به صورت طولی روی پوست رشد می‌کنند.
 •  اغلب در صورت و اطراف پلک‌ها و دهان ایجاد می‌شوند.

زگیل‌های تناسلی

 •  گاهی به آن‌ها زگیل مقاربتی نیز گفته می‌شود.
 •  این زگیل‌ها در نواحی اطراف آلت تناسلی و مقعد ایجاد می‌شوند.
 • این زگیل‌ها از طریق مقاربت جنسی به قرد دیگر منتقل می‌شوند.
 •  به شدت مسری هستند.

زگیل‌های موزاییکی

 •  زگیل‌های گروهی که نزدیک به هم و به صورت خوشه‌ای هستند.
 •  نوع خاصی از زگیل‌های کف پا هستند.
 •  معمولا روی دست یا کف پا ایجاد می‌شوند.

زگیل زیر ناخن

 • شبیه به تجمعی از برآمدگی‌های شبیه به گل کلم می‌باشد.
 •  در اطراف ناخن ایجاد می‌شود.

درمان زگیل


پزشک متخصص پوست در ابتدا پوست شما را معاینه می‌کند و به شما می‌گوسد که ضایعه پوستی شما، زگیل است یا خیر. در صورتی که شما با میکروسکوپ به زگیل‌ها نگاه کنید، همگی دارای ویژگی‌های اصلی یکسانی هستند. همانطور گفته شد، گاهی اوقات زگیل‌ها به خودی‌خود از بین می‌روند. اما همیشه هم این اتفاق نمی افتد و بنابراین بسیار مهم و حیاتی است که روش درمان این مشکل را بدانیم. روش‌های درمانی مختلفی برای از بین بردن زگیل وجود دارد که برای هر شخصی ممکن است یکی از این روش‌ها پاسخگو باشد. ممکن است لازم باشد چند روش درمانی مختلف را امتحان کنید تا نهایتا بفهمید که کدام روش درمانی برای شما موثر است. در ادامه با برخی روش‌های مختلف از بین بردن زگیل آشنا می‌شویم:

دارودرمانی و داروهای موضعی

روش درمان زگیل به اندازه، نوع زگیل، محل آن، تعداد زگیل‌ها و همچنین نوع فعالیت بیمار بستگی دارد. گاهی اوقات ممکن است زگیل‌ها نسبت به درمان مقاوم باشند و لازم باشد درمان‌های مختلفی بر روی آن انجام شود تا نهایتا زگیل از بین برود ولی حتی با از بین رفتن زگیل هم، تضمینی وجود ندارد که این مشکل دوباره وجود نمی آید. اگر مبتلا به دیابت یا بیماری عروق محیطی هستید، پیش از اقدام به درمان گیاهی زگیل یا خانگی آن، با یک پزشک مشورت کنید. انواع روش‌های درمانی شامل موارد زیر می‌شوند:

سالیسیلیک‌اسید

می توان این دارو را بدون نسخه‌ی پزشک نیز از داروخانه تهیه کرد. البته دوز‌های بالای سالیسیلیک‌اسید تنها با نسخه‌ی پزشک قابل تهیه هستند و حتما باید توسط متخصص پوست تجویز شوند. داروی سالیسیلیک‌اسید به دو صورت مختلف عرضه می‌شود. یک نوع آن به صورت برچسبی است که روی آن به اسید‌سالیسیلیک آغشته است و نوع دیگر یک بطری حاوی محلول سالیسیلیک‌اسید است.

فریز کردن (کرایوتراپی)

در این روش برای فریز کردن زگیل‌ها از نیتروژن مایع استفاده می‌شود. زدن نیتروژن به زگیل موجب تشکیل یک تاول در محل زگیل می‌شود و پس از یک هفته بافت مرده‌ی زگیل از پوست جدا می‌شود و می‌افتد.

لیزردرمانی

با استفاده از لیزر می‌توان بافت زگیل را سوزاند و آن را از بین برد. تاباندن اشعه‌ی لیزر موجب می‌شود که بدون آسیب رساندن به پوست اطراف زگیل، خونرسانی به بافت زگیل قطع شود. این روش بسیار موثر و ایمن است. اغلب افراد می‌گویند که لیزردرمانی برای آنها کاملا بدون درد بوده و برخی دیگر می‌گویند که درد آن بسیار خفیف بوده است.

در حالت عادی برای از بین بردن زگیل‌ها به سه جلسه درمانی نیاز است اما زگیل‌های مقاوم به درمان ممکن است تا 5 جلسه یا بیشتر، لیزردرمانی نیاز داشته باشند. این روش نیازی به گذراندن دوره ریکاوری ندارد و شما بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی می‌توانید به کارهای روزمره خود ادامه دهید.

لببلیاا

الکتروسرجری

در این روش از جریان الکتریکی برای از بین بردن زگیل استفاده می‌شود. برای انجام الکتروسرجری، بیهوشی موضعی اعمال می‌شود.

درمان با اشعه مادون قرمز

مادون قرمز، یک طیف نوری با شدت بالا است. نحوه تاثیرگذاری این روش مشابه با روش لیزردرمانی است.

انجام جراحی جزئی

اگر تمامی روش‌های دیگر موثر نباشند، با کمک تیغ جراحی زگیل برداشته می‌شود و سپس ریشه‌ی زگیل نیز با استفاده از کرایوسرجری یا یک سوزن الکتریکی سوزانده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.