علت و درمان سرد مزاجی زنان در یائسگی

1

میل جنسی به معنای داشتن تمایل به برقراری رابطه‌ی جنسی و همچنین داشتن جذابیت جنسی است. میل جنسی به سه مولفه‌ی اصلی  وابستگی دارد که با یکدیگر در تعامل هستند:

  • برانگیختگی که مولفه‌ی بیولوژیکی است. این مولفه در واقع خود را به صورت افکار و تخیلات جنسی، احساس جذب شدن و شهوت به دیگران، دنبال فعالیت جنسی بودن و حتی گزگز شدن و حساسیت اندام تناسلی نشان می‌دهد.
  • باورها، ارزش‌ها و انتظارات شخص درباره‌ی رابطه‌ی جنسی: برانگیختگی فیزیولوژیکی شما می‌تواند تحت تاثیر نگرش‌های شخصی شما در مورد رابطه جنسی قرار بگیرد. این نگرش‌ها نیز عموما تحت تاثیر فرهنگ، اعتقادات مذهبی، آموزش‌های خانواده، گروه همسالان و دوستان و رسانه‌ها است.
  • انگیزه: این مولفه بیانگر میزان تمایل شما برای نشان دادن رفتار جنسی در یک زمان مشخص و با یک شریک جنسی مشخص می‌باشد.

میل جنسی معمولا (و نه همیشه) با بالا رفتن سن کاهش می‌یابد


به طور کلی با بالا رفتن سن، میزان میل جنسی هم در مردان و هم در زنان، کاهش پیدا می‌کند. اما زنان بین 2 تا 3 برابر بیشتر از مردان در معرض سردمزاجی جنسی بر اثر بالا رفتن سن هستند. کاهش میل جنسی در زنان در اواخر 40 سالگی و 50 سالگی بیشتر می‌شود. البته میزان تاثیر سن بر میل جنسی در افراد مختلف فرق می‌کند: برخی از زنان در میانسالی کاهش شدیدی در میل جنسی خود احساس می‌کنند و برخی دیگر ممکن است تغییری در میل جنسی خود حس نکنند و حتی عده‌ی کمی ممکن است اظهار کنند که میل جنسی آن‌ها بیشتر شده است.

با شروع دوران یائسگی، تاثیرات فیزیکی کاهش سطح هورمون استروژن (از جمله گرگرفتگی ، تعریق زیاد، خشکی واژن) می‌تواند میل و انگیزه‌ی جنسی زنان را تحت تاثیر قرار دهد.

هرچند کاهش میل جنسی مستقیما با یائسگی در ارتباط نیست اما کاهش هورمون تستوسترون در دوران میانسالی در زنان موجب سردمزاجی آن‌ها می‌شود، چرا که این هورمون نقشی اساسی در انگیزش و میل جنسی در زنان دارد. چگونگی تاثیر هورمون تستوسترون بر میل جنسی بسیار پیچیده است و هنوز تاثیر آن بر کاهش میل جنسی در مطالعات علمی به طور دقیق به اثبات نرسیده است.

همچنین در زنانی که به طور ناگهانی یائسه می‌شوند (به عنوان مثال بر اثر شیمی درمانی یا خارج کردن تخمدان‌ها) و به سرعت هورمون استروژن در بدن آن‌ها کاهش پیدا می‌کند، میزان کاهش میل جنسی بسیار شدیدتر از زمانی است که یائسگی به طور طبیعی و به تدریج رخ می‌دهد. جالب است بدانید که سایر زنانی که در شرایط مشابه هستند، تغییری در میل جنسی خود حس نمی کنند.

علل سردمزاجی در دوران یائسگی


درد، خشکی واژن و سایر مسائل ناشی از تغییرات هورمونی

پیش از یائسگی، میزان میل جنسی درست قبل و بعد از تخمک گذاری به اوج می‌رسد. اما با توقف عادات ماهیانه و تخمک‌گذاری، آن دوره‌های اوج‌گیری میل جنسی نیز ناپدید می‌شوند. کاهش تولید استروژن نیز بدین معناست که میزان جریان خود در واژن کمتر است و واژن خشک است و به همین خاطر در هنگام دخول در رابطه جنسی احساس درد خواهید داشت.

استرس

معمولا در دوران میانسالی زنان شدیدا درگیر مسائل خانوادگی و زندگی زناشویی، مسائل شغلی، بزرگ کردن فرزندان و مسئولیت‌های دیگر هستند. هر کدام از این موارد می‌تواند موجب افزایش استرس در فرد شود و تنش عصبی نیز میل جنسی را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر، عدم برقراری رابطه جنسی به این دلیل که تمایل کمی به آن دارید باعث می‌شود که استرس و تنش عصبی شما بیشتر شود و این چرخه ادامه می‌یابد. رابطه‌ی شما با شریک جنسی شما نیز بسیار مهم است، در صورتی که شما دیگر علاقه‌ای به شریک خود نداشته باشید میل به برقراری رابطه جنسی نیز نخواهید داشت.

اختلالات خلقی و داروهای مرتبط

مشکل مضاعف: افسردگی و تنش عصبی می‌تواند موجب افزایش مشکلات جنسی شود و یائسگی نیز موجب بروز مشکلات خلقی در فرد می‌شود. زنان در سنین 40 تا 59 سالگی بیشتر و بیشتر دچار اختلالات خلقی می‌شوند.

سایر دلایل ذهنی و فیزیکی

در صورتی که سفید شدن موهایتان، اضافه شدن وزنتان و خشکی یا شل شدگی پوستتان باعث شود که احساس پیری کنید، بنابراین حس می‌کنید که دیگر جذابیت جنسی ندارید.

بسیاری از زنان برای کاهش میل جنسی خود یائسگی را مقصر می‌دانند در حالی که سایر مشکلات موجب سرد مزاجی زنان در یائسگی شده است. برخی ازین مشکلات بسیار شایع عبارتند از: مشکلات مثانه، کم‌کاری تیروئید، دردهای مزمن و اثرات جانبی برخی داروها.

چه زمانی سردمزاجی جنسی نگران کننده است؟


برای بسیاری از زنان که در دوران یائسگی به سر می‌برند، کاهش تدریجی میل جنسی، تاثیر بزرگی بر کل فعالیت جنسی و همچنین کیفیت زندگی آن‌ها ندارد. اما برای برخی دیگر کاهش میل جنسی و حتی نداشتن افکار و خیالات جنسی موجب افسردگی و ناراحتی آن‌ها می‌شود. این موضوع باعث می‌شود که این زنان از زندگی خود احساس نارضایتی داشته باشند و میزان میل جنسی آن‌ها نیز بیش از پیش تحت تاثیر قرار بگیرد. در صورتی که شما به طور مداوم و یا مکرر با مشکل نداشتن میل جنسی رو به رو می‌شوید، به احتمال زیاد شما دچار وضعیتی شده‌اید که با نام "عارضه‌ی سردمزاجی جنسی" شناخته می‌شود. این عارضه یکی از شایع‌ترین مشکلات در بین زنان است.

در برخی موارد، کاهش میل جنسی زن، تبدیل به بزرگترین مشکل زندگی او می‌شود چرا که این مسئله شریک جنسی او را ناراحت و ناراضی می‌کند و این مسئله می‌تواند رابطه‌ی آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع خصوصا زمانی مسئله ساز می‌شود که یکی از طرفین تمایل به شروع رابطه جنسی دارد، طرف دیگر از داشتن رابطه جنسی سرباز می‌زند و یا حتی رمانتیک‌ترین تعطیلات و روزهای استراحت و وقت‌گذرانی زوج با یکدیگر، خسته کننده شده و هیچ میل جنسی در طرفین ایجاد نمی کند.

چگونه می‌توان سرد مزاجی جنسی را درمان کرد؟


یکی از دلایل بسیار مهم سرد مزاجی و عدم تمایل به ایجاد رابطه‌ی جنسی در زنان، به خصوص پس از یائسگی، مشکل خشکی واژن است که ناشی از کمبود هورمون استروژن در بدن آنها می‌باشد. لیزر مونالیزا تاچ با تحریک بافت‌های واژن به حل این مشکل و در نتیجه حل مسائل جانبی آن از قبیل درد در هنگام نزدیکی و سرد مزاجی می‌پردازد.

در صورتی که شما نیز از علائم مرتبط با آتروفی واژن مانند کاهش میل جنسی، رنج می‌برید احتمالا انجام درمان با لیزر مونالیزا تاچ (V2LR) می‌تواند برای شما کارساز باشد.

متخصصان ما در کلینیک تخصصی تمامی زنان را تشویق می‌کنند که در مورد مشکلات مربوط به آتروفی واژن با پزشک خود صحبت کنند و مشتاقانه از آن‌ها استقبال می‌کنند، چرا که این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است و در صورتی که مشکلات جنسی درمان نشوند می‌توانند به اختلالات یا ناتوانی‌های جنسی منجر شوند که درمان آن بسیار مشکل خواهد بود.

لیزر مونالیزاتاچ که با نام که با نام فنی V2LR شناخته می‌شود یک روش غیر جراحی و بدون درد برا جوانسازی واژن است. اصلی‌ترین مزیت این درمان، بهبود کیفیت و انسجام بافت واژن و بازیابی سلامت آن است. این تکنولوژی منحصر به فرد که پیشرفته‌ترین درمان موجود برای مشکلات واژینال است بدون ایجاد اثر تهاجمی و با ملایمت کامل، موجب تحریک بافت واژن به تولید کلاژن بیشتر می‌شود. با تولید کلاژن بیشتر، بدون ایجاد هیچ عوارض جانبی، عملکرد بافت واژن بهبود می‌یابد و جریان خون در بافت واژن بیشتر می‌شود.

تغییرات ایجاد شده بعد از درمان با لیزر مونالیزا تاچ:

  • رابطه بهتر با شریک جنسی
  • بهبود عملکرد جنسی
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش میل جنسی
  • بهبود عملکرد ارگان‌های باروری

اگر از تاثیرات مخرب آتروفی واژن رنج می‌برید، لطفا برای تعیین وقت قبلی جهت مشاوره با متخصصان ما در کلینیک زیبایی، با ما تماس  بگیرید.

بازیابی میل جنسی شما نه تنها برای زندگی جنسی شما اهمیت حیاتی دارد بلکه برای بهبود روحیه و احساسات شما و سلامت روانی شما نیز مهم است. در واقع مواد بیوشیمیایی مفیدی که در حین مقاربت جنسی در بدن شما تولید می‌شوند، تاثیر مهمی بر سلامت عمومی شما دارند.

سایر راه‌های درمان کاهش میل جنسی


افزایش دهنده میل جنسی

هرچند هیچ راه جادویی برای افزایش میل جنسی وجود ندارد، اما استفاده از برخی موادی که میل جنسی را افزایش می‌دهند، بی‌ضرر و جالب است. برای مثال خوردن صدف که به خوراکی عشاق شهرت یافته است، به خاطر داشتن آنتی اکسیدان بالا موجب بهبود عملکرد جنسی می‌شود. علاوه بر این صدف دارای روی است که می‌تواند باروری را افزایش دهد.

ترک سیگار

همه به خوبی می‌دانند که کشیدن سیگار اثرات مخرب فراوانی دارد و از جمله باعث کاهش جریان خود در ارگان‌های جنسی و تنگ شدن رگ‌ها می‌شود. کشیدن سیگار همچنین تحمل و انرژی شما در رابطه جنسی را کم می‌کند و البته باعث بوی بد دهان می‌شود.

انجام ورزش به صورت منظم

انجام ورزش به صورت منظم به افزایش جریان خون در اندام‌های جنسی کمک می‌کند و باعث می‌شود احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید که هرچیزی که اعتماد به نفس و احساس شما نسبت به بدنتان را بهبود دهد، میل جنسی شما را نیز افزایش می‌دهد.

رژیم غذایی سالم

وقتی شما غذاهای ناسالم می‌خورید، علاوه بر سلامت عمومی شما، سلامت جنسی شما نیز به خطر می‌افتد. داشتن رژیم غذایی سالم و متعادل و خوردن میوه و سبزیجات فراوان می‌تواند سلامت شما را تا حدود زیادی بهبود دهد و مواد مغذی مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

به این پست امتیاز دهید.