کاشت موی طبیعی (پیوند مو) در خانم‌ها

25

درحالی‌که ریزش مو در خانم‌ها کمتر موردتوجه قرار می‌گیرد، بااین‌حال ازلحاظ عاطفی ریزش مو در خانم‌ها نسبت به ریزش مو در آقایان می‌تواند بسیار مخرب‌تر باشد. خانم‌ها نسبت به آقایان گزینه‌های درمانی کمتری برای رفع مشکل ریزش مو در اختیاردارند و بیشتر از مشکل کم‌پشتی مو رنج می‌برند. اگر ریزش مو در زنان به شکل الگوی ریزش موی مردانه که در آقایان دیده می‌شود، باشد انجام عمل جراحی کاشت مو مؤثر خواهد بود.

به‌هرحال، خانم‌هایی که ریزش موی آن‌ها به‌صورت پراکنده است، افراد مناسبی برای انجام عمل جراحی کاشت و پیوند مو نیستند.

ما متعهد هستیم تا روش‌هایی را به بانوان عزیز در رابطه با ریزش مو ارائه دهیم که نتایج آن کاملاً طبیعی و دائمی است. ما تنها موهایتان را درمان نمی‌کنیم، بلکه اعتمادبه‌نفس را نیز به شما بازخواهیم گرداند.

ما در کاشت مو از تکنیک‌های بسیار مؤثر و متنوعی بهره می‌گیریم. متخصصین ما برای هر فرد یک برنامه درمانی خاص تهیه می‌کنند که این برنامه شامل بهترین گزینه کاشت مو برای هر فرد و نتایجی است که به‌طور واقعی می‌توان انتظار آن را داشت. ما در هر مرحله راهنمایی‌های لازم را که شرحی از تمام مراحل درمانی قبل از عمل تا مراقبت‌های دوره نقاهت است، ارائه می‌دهیم.

همچنین در کلینیک ما روش‌هایی بدون جراحی برای درمان ریزش مو، نظیر پلاکت درمانی (PRP) و مزوتراپی نیز به شما عزیزان ارائه داده می‌شود.

شما می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره با ما تماس بگیرید.

علت ریزش مو در خانم‌ها


 • هورمون: پرکاری یا کم‌کاری غده‌ی تیروئید ممکن است عامل کم‌پشتی مو باشد. همچنین درصورتی‌که هورمون‌های زنانه (استروژن) دارای تعادل نباشند، می‌تواند موجب ریزش مو شود.
 • زایمان: در بسیاری از خانم‌ها شایع است که پس از باردارشدن و تا 3 ماه بعد از زایمان متوجه ریزش مو در خود می‌شوند. این مشکل ناشی از هورمون است. زمانی که هورمون‌ها در فرد به حالت قبل از بارداری بازگردند، این پرپشتی مو مانع از این می‌شود که مو چرخه طبیعی رشد خود را بازیابد، بنابراین به مرور زمان ریزش مو روی می‌دهد.
 • ریزش مو ناشی از یائسگی و درمان‌های هورمونی: بعضی از علت‌های ریزش مو می‌تواند ناشی از انجام درمان‌های هورمونی نظیر هورمون درمانی با پروژسترون باشد. پروژسترون هورمون زنانه‌ای است که مانع رشد فولیکول جدید می‌شود. ریزش مو و یائسگی عموماً باهم پیوند دارند و موجب کم‌پشتی مو در زنان بزرگ‌سال می‌گردند.
 • استرس
 • کاهش وزن ناگهانی یا رژیم لاغری
 • کمبود آهن
 • الگو ریزش مو
  • ریزش پراکنده مو در تمام نقاط پوست سر که غالباً به سمت پشت سر پسروی می‌کند.
  • ریزش پراکنده مو در تمام نقاط پوست سر که به جلو سر پیشروی می‌کند، ولی به خط ریزش جلو سر سرایت نکرده است.
  • ریزش پراکنده مو در تمام نقاط پوست سر که بیشتر در جلو سر دیده می‌شود و گاهی نیز به خط رویش مو سرایت می‌کند.

تفاوت کاشت مو در زنان و مردان


در اکثر نمونه‌های كاشت مو برای زنان، واحدهای فولیکول در میان موهای طبیعی سر قرار داده می‌شود. برای جلوگیری از وارد شدن شوک به موهای مجاور، به‌دقت و توجه زیاد تیم پزشکی نیاز می‌باشد. برای دستیابی به اهداف موردنظر، گروه پزشکی باید تجربه‌ی کافی و موفقی در کار با موهای طبیعی داشته باشد.

ریزش مو در زنان بیشتر به شکل پراکنده اتفاق می‌افتد و این بدین معناست که کم‌پشتی مو در بالای سر بیشتر و در کناره‌ها و عقب سر کمتر است. هرچند که الگوی ریزش مو در بیشتر آقایان در بالای سر و به‌طور کامل است ولی در کنار و پشت سر مویی از دست نمی‌دهند. به علت اینکه در کاشت مو زنان، مو از قسمت عقب و کنار سر برداشته می‌شود، منطقه اهداکننده باید به‌قدر کافی پرپشت باشد، بنابراین فرایند برداشت مو، فولیکول موردنیاز و کافی را برای پوشش موفق منطقه دریافت‌کننده فراهم می‌نماید. این مسئله در طی نخستین جلسه مشاوره فردی و یا حتی با داشتن عکس‌هایی واضح از مکان اهدایی و منطقه دریافت‌کننده تعیین می‌شود.

افراد مناسب برای کاشت مو


 تنها خانم‌هایی برای انجام عمل جراحی کاشت مو مناسب هستند که:

 • خانم‌هایی که از ریزش مو به علت محرک‌های مکانیکی و یا ریزش موی (آلوپسی) کششی رنج می‌برند (غیر هورمونی).
 • خانم‌هایی که در گذشته تحت عمل جراحی زیبایی یا پلاستیک قرارگرفته‌اند و اکنون از ریزش مو در اطراف محل برش‌ها نگران هستند.
 • خانم‌هایی که الگوی ریزش مو در آن‌ها تکه‌ای و مشابه الگوی ریزش موی مردانه است که این الگو عبارتند از خط رویش موی عقب رونده و نازکی موی بالای سر (ورتکس). همچنین اگر ناحیه‌ی اهداکننده مو تحت تأثیر آلوپسی اندروژنیک یا ریزش موی هورمونی قرار نگرفته باشند.
 • خانم‌هایی که به دنبال صدمات وارده به پوست سر، ازجمله سوختگی، زخم (اسکار) ایجادشده براثر تصادف و یا سوختگی شیمیایی به ریزش مو دچار شده‌اند.
 • خانم‌هایی که به ریزش مو در اطراف گوش دچار شده‌اند. این عارضه بسیار شبیه به ریزش موی (آلوپسی) کششی است.

1g

درمان


برای درمان ریزش موی زنانه ابتدا باید علل بیماری را بررسی کرد. ما سه روش درمانی اصلی را به شما ارائه می‌دهیم:

 • درمان دارویی
 • کاشت مو
 • ترکیب هر دو روش

کاشت مو عمل ساده‌ای است که در آن فولیکول موهای رشد یافته به‌طور طبیعی، از ناحیه اهداءکننده برداشته و به ناحیه دریافت‌کننده منتقل می‌شود تا قسمت بدون مو به‌خوبی پوشش داده شود و ازنظر ظاهر و زیبایی نیز نتایج آن کاملاً طبیعی به نظر برسد. (در بخش قبلی به‌تفصیل فرایند کاشت مو شرح داده شد).

مراحل قبل از کاشت و پیوند مو


 • جلسه مشاوره فردی که در آن تعیین می‌شود که آیا انجام پیوند مو برای بیمار مناسب است یا خیر.
 • معاینه ناحیه اهداءکننده برای تعیین تعداد واحد فولیکول که در هنگام فرایند کاشت مو می‌توان از آن قسمت دریافت کرد.
 • معاینه ناحیه دریافت‌کننده برای تعیین تعداد گرافت موردنیاز برای انجام پیوند و کاشت مو.
 • خاصیت کشسانی (ارتجاعی) پوست
 • توضیح دستورالعمل‌های قبل از عمل جراحی
 • مستندسازی (نگارش) اطلاعات پزشکی
 • عکس‌برداری از ناحیه دریافت‌کننده برای ارزیابی نتایج
 • کاشت مو که چندین ساعت فرایند آن طول می‌کشد.

تکنیک‌های کاشت مو


27

ما دو نوع از روش‌های جراحی کاشت مو را به شما پیشنهاد می‌کنیم که تحت بیهوشی عمومی انجام می‌گیرند.

روش استخراج واحدهای فولیکول (FUE)

در روش استخراج واحدهای فولیکول (FUE)، پزشک جراح تعداد اندکی از موهای سالم را برمی‌دارد و آن‌ها را در ناحیه بدون مو می‌کارد. موهای کاشته شده پس از چند ماه به‌طور طبیعی شروع به رشد می‌کنند. هرچه موی بیشتری کاشته شود، نتایج نیز بهتر خواهد بود. در این روش زخم (اسکار یا جای زخم) وجود ندارد و معمولاً عمل کاشت مو وسیع طی صبح یا بعدازظهر به اتمام می‌رسد.

گرافت (پیوند) میکروسکوپی / کاشت میکروسکوپی مو

هریک از فولیکول‌های مو با استفاده از میکروسکوپ جداسازی می‌شود. برش‌های کوچکی در پوست ایجاد می‌گردد و هرکدام از فولیکول‌های در نقاطی که دچار ریزش شده‌اند، قرار داده می‌شوند. جراح با انجام کاشت میکروسکوپی می‌تواند در طی پروسه کاشت مو تعداد موهای بیشتری بکارد و نتیجه بهتری در زمان کوتاه‌تری حاصل نماید.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو


 تا چند روز پس از کاشت مو، در قسمت‌های درمان شده کمی درد احساس می‌شود و ممکن است تا زمانی که پوست سر ترمیم شود نیاز باشد که چند روز به سرکار نروید. پیش از ترخیص از بیمارستان توصیه‌های عملی درباره چگونگی مراقبت از قسمت‌های مورد درمان به شما داده خواهد شد و از شما خواسته می‌شود که به ملاقات خود با پزشک ادامه دهید تا پیشرفت‌های حاصل‌شده را بررسی نماید. همه این مراحل فقط بخشی از یک برنامه درمانی 3 ساله هستند. جراح احتمالاً معاینه‌های بعدی را پس از 3 – 6 – 12 ماه بعد از کاشت انجام می‌دهد. صبور باشید. موهای کاشته شده روند رشد بسیار کندی دارند و بیش از 4 ماه طول می‌کشد تا موها قوی شوند.

برای کاشت مو به چه مقدار هزینه نیاز است؟


هزینه جراحی به نوع تکنیک و میزان موی موردنیاز برای کاشت بستگی دارد.

عوارض جانبی، خطرات و مشکلات


به علت اینکه این فرایندهای جراحی توسط متخصصین جراح ما و تحت بیهوشی عمومی صورت می‌گیرد، در تمام فرایندهای جراحی احتمال وجود عوارض بسیار نادر است. قبل از انجام عمل، دراین‌باره به شما شرح داده خواهد شد و تمامی جزئیات به شما اطلاع داده می‌شود.

به این پست امتیاز دهید.